Čra jsem kontaktoval zatím jen s dotazem na to jak to dál bude s vysíláním na SV/DV v CŘ a bylo mi odpovězeno,že analogové AM vysílání je na postupném ústupu a pro ně jako broadcastera je rozhodující zájem provozovatelů rádiových programů.Více mi nejsou oprávněni sdělit...Těžko mi sdělí jaké mají další plány s vysílačem po odchodu Českého rozhlasu z rozsahuSV/DV.Z minulosti je však osud vypnutých vysílačů smutný,tak je potřeba jednat dokud to lze.Napadá mě tuto záležitost zviditelnit širším masám prostřednictvím TV reprotáže.Ideálně člen CSDXC který zná perfektně historii vysílání na AM v České republice a tak by mohl poutavě hovořit.Pro klub by to bylo také jedinečné zviditelnění a tím by se vytvořil základ pro záchranu vysílače jako takového.S podporou veřejnosti a odborných kruhů by jsme to snad mohli dokázat.TV reportéry by toto téma mohlo zajímat.Navíc již brzy-v roce 2023 bude sto let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání.
Zakonzervování a zřízení Radio muzea by bylo skvělé. Jenže kdo to bude provozovat (NTM) ? V klubu se najde asi pár nadšenců, ale tohle by chtělo aby to byl záměř přímo ČRa.... A jaké je stanovisko ČRa? Tam jsi psal a dozvěděl jsi se něco? Možná by takovou petici mohl klub zaštítit, svým způsobem by to v případě medializace mohla být určitá propagace klubu.
Je třeba nevzdávat se předem, zabojovat a zkusit veškeré demokratické prostředky.Dokud vysílač stojí a zatím ještě bude pár měsíců v normálním provozu,tak je čas.Jak jej vypnou,tuším jeho osud(spočívající nejprve min v demontáži a sešrotování dál nepotřebných velmi výkonnných koncových stupňů) špatně.Máme jedinečnou možnost tento významný technický "skvost" zkusit nechat prohlásit za kompletní technickou památku.Jak jsem si všiml,tak nad osudem AM vysílání se zde již v roce 2019 pěkným článkem zamýšlel pan Jiří Kaplan.Sám to však nevybojuji,zatím jsem věnoval svůj čas ke korespondenci se subjekty co mají dočinění s provozem na AM v ČR.Od soukromých po státní.Zásadní je,že všichni považují AM za zastaralé a nákladné.Tím je vše jasné,nikdo další se po odchodu Českého rozhlasu nebude "hrnout" do vysílání na uvolněných frekvencích,natož do extrému jakým je výkonný vysílač Liblice.Řešením by mohla být elektronická petice,ale jak jsem uvedl nemám s tím zkušenost a tak by to chtělo radu někoho s právním vzděláním.Má-li to být učinné,tak dobře napsané.
Zdravím, já jsem před časem (léto, podzim 2020) posílal nesouhlasné stanovisko ombudsmanovi ČRo, dostal jsem takovou obecnou odpověď o nutnosti šetřit peníze koncesionářů. Také samozřejmě odkazoval na možnost kvalitnějšího příjmu v pásmu DAB+.
Chci tím říci, že by se mohlo spíše tlačit na vedení ČRo, i když tam je asi už vše předem rozhodnuto... A jde samozřejmě také o to, jaký bude další osud liblického vysílače.
Pavel Goby
Upraveno 08.01.2021 14:46Jestli bude mít čínský rozhlas zájem o české exkluzivní kmitočty? To je otázka, když si uvědomíme, že neměl zájem o stejně exkluzivní kmitočty se silnými vysílači v Německu nebo Francii. Ty byly prakticky všechny zlikvidovány a už tam nevysílá nic. Čína jde spíš cestou nových technologií.
Exkluzivní kalendář Vysílače 2021 můžete objednávat v našem e-shopu.
Centrální adresa klubu, sídlo klubu:
Československý DX klub
Lorencova 5424, CZ-760 01 Zlín
E-mail: mail(at)dx.cz
Kontaktní adresa pro Slovenskou republiku
Ing. Jaroslav Lajda (předseda klubu a zástupce Slovenské republiky)
Bôrická cesta 49, SK-010 01 Žilina
E-mail: slovensko(at)dx.cz
(c) Československý DX klub 2015